Курс по четивна грамотност и есе за Американски колеж 7. клас
Превърнете изпита в "поредната събота"
Курсът подготвя ученици от 7. кл. за приемния изпит в Американския колеж - съобразен е с формата, но в него се усвояват и други ценни за живота знания и умения.
Води се от Вяра Николова, опитен преподавател по БЕЛ, създател на УАЦ „Вярабел“ и на Школа по творческо мислене и писане, член на комисиите за ДЗИ – 12 кл. и НВО – 7 кл., оценител на изпитите по форматите на PISA и PIRLS, автор на много учебни ресурси.
Вече седем поредни години учениците на г-жа Вяра Николова са с най-високите резултати на есе на изпита в Американския колеж и заемат призови позиции в класирането.
Безспорно доказателство за ефективността на работата ѝ е и фактът, че сред нейните възпитаници са носителите на част от петгодишните пълни стипендии „Полански“, „Обербауер“ и „Гипсън“ за 2018, 2019, 2021 и 2022 г.

Акценти в курса
Създаване на умения за писане на есе:
✅ Теоретично и практическо запознаване с жанра есе
✅ Вникване в спецификата на различните типове задачи на изпита в Американския колеж: по цитат, по стихотворение, по въпрос, по недовършена фраза, по ситуация и по картинка
✅ Анализ, тълкуване и интерпретация на поставената задача с цел задълбочено разчитане на проблема в нея
✅ Скоростно генериране на креативни идеи и раздяла с рутината
✅ Стратегии при планиране на есето
✅ Структуриране на есето според универсалния логически алгоритъм на жанра
✅ Развитие на уменията по реторика чрез писане и редактиране на есета
✅ Активно обогатяване на общата култура чрез стимулиране на любовта към четенето, както и интереса към световното културно и историческо наследство
Четене с разбиране:
✅ Усъвършенстване на базовото умение четивна грамотност, важно за класирането в АК и за успех в която и да е област на развитие
✅ Повишаване на ефективността на вербалното мислене
✅ Ускоряване на четенето
Практически занятия – за повече информация вижте в раздел Практикум за писане на есе.
Пробни изпити – комплексна работа върху четирите компонента на изпитния и на житейския успех: знания, умения, стратегия, психика. За повече информация вижте в раздел Пробни изпити.
Организация

Курс по Математика за Американски колеж 7. клас
Превърнете изпита в "поредната събота"
Курсът подготвя ученици от 7. кл. за приемния изпит в Американския колеж. Съобразен е изцяло с променящия се през годините формат, като поставя необходимия акцент върху училищния материал по математика от 5. до 7. клас, както и върху важни елементи от състезателната и логическата математика. Води се от Правда Найденова, опитен преподавател в утвърдени общински и частни училища, член на комисията за НВО – 7. клас, автор на ефективна програма за специализирана подготовка по математика (в т.ч. на учебни ресурси) и вдъхновяващ треньор на ученици, печелещи призови позиции в национални и международни математически състезания и олимпиади.

Характеристика на курса
✅ Набляга на качественото усвояване на учебния материал по алгебра и геометрия, като го поднася по структуриран, целенасочен и задълбочен начин
✅ Систематизирано преподава материала, който не се изучава в училище, но присъства в математическите раздели на изпита за Американския колеж
✅ Запознава учениците със спецификата на задачите в теста за прием в Американския колеж и с критериите, по които ще бъдат оценявани
✅ Развива логиката и концентрацията с подходящи задачи
✅ Усъвършенства умението на курсистите за анализ на текстови задачи (четене с разбиране), създаване на математически модел и възможно най-бързо намиране на вярното решение
✅ Развива пространственото мислене и прилагането на наученото при решаването на геометрични задачи
✅ Чрез добре подбрани и разнообразни материали и заинтригуващи техники подпомага учениците да усвоят и с лекота да запомнят всички формули, теореми и правила, необходими за отлични постижения на изпита
✅ Дава достъп до тематични печатни и електронни ресурси (тестове за упражнение и за проверка на придобитите знания) в папки и в учебната платформа Канвас на УАЦ „Вярабел“
✅ Усъвършенства умението за бърза и точна преценка в стресова ситуация
✅ Поставя акцент върху придобиването на практически умения и включва ежеседмични писмени изпитвания
Организация
Продължителност: (24 седмици по 4 учебни часа) от 14.09.2024 г. и 08.03.2025 г.
Време и място за провеждане:
Ниво 1 (начинаещи) , нови ученици - събота от 13:50 до 16:30 ч.
Ниво 2 (напреднали), след Пролетен или Основен курс за 6. клас в УАЦ - събота от 11:00 ч. до 13:40 ч.
В офиса на УАЦ „Вярабел“.
Адрес: София, ж.к. „Младост“ - 4, к-с Фонтаните бл. 460 В, във вътрешния двор на комплекса
Превърнете изпита в "поредната събота"
Практикум за писане на есе за Американския колеж – 7 кл.
Практикумът допълва подготовката на ученици от 6. и 7. кл. за приемния изпит в Американския колеж и дава допълнителни знания и умения, ценни за живота.
Води се от Вяра Николова, опитен преподавател по БЕЛ, създател на УАЦ „Вярабел“ и на Школа по творческо мислене и писане, автор на учебни ресурси и на високоефективна програма за подготовка на ученици за отлично представяне на изпита в Американския колеж.

Акценти в Практикума
✅ Практическо прилагане на теоретичните знания чрез интересни упражнения върху нови теми и творчески предизвикателства
✅ Отработване на най-трудните за децата елементи на есето:
➕ Разпознаване на интересен проблем чрез анализ и тълкуване на поставената задача
➕ Скоростно генериране на креативни идеи
➕ Озаглавяване на есето
➕ Варианти за увод
➕ Структуриране, писане и редактиране на теза
➕ Работа върху аргументация: примери от обща култура, примери от личен опит
➕ Изграждане на заключение
➕ Акцент върху логическите преходи
➕ Упражнение върху междинни изводи
✅ Упражнения върху спецификата на различните типове задачи на изпита в Американския колеж: по цитат, по стихотворение, по въпрос, по недовършена фраза, по ситуация и по картинка
✅ Редактиране на есета – работа върху структура, композиция и стил
✅ Всяко занятие е със собствен фокус и програмата може да се адаптира към конкретните нужди на участниците в групата.
Организация
Продължителност: 6 месеца (24 седмици по 2 учебни часа) от 15.09.2024 г. до 09.03.2025 г.
Време и място за провеждане: неделя от 12:40 до 14:00 ч. в УАЦ „Вярабел“.
Адрес: София, ж.к. „Младост“ - 4, к-с Фонтаните бл. 460 В, във вътрешния двор на комплекса
Авторски помагала за Американски колеж
Неразделна част от обучението


Единствен по рода си продукт на пазара
Сборник по четене с разбиране в шест части за извличане, обобщаване и тълкуване, осмисляне и оценяване на информация.
Специално създадени за подготовка на кандидатите за прием в Американски колеж .
Сборникът по четене с разбиране в шест части е важен елемент от авторската концепция на Вяра Николова за усъвършенстване на четивната грамотност по единствения възможен начин: чрез създаване на положителна нагласа към процеса. Това е сборник за влюбване в четенето и боравенето с информация.
Шестте части съдържат разнообразни в тематично, структурно и стилистично отношение текстове. Подредени са така, че да предложат нарастваща сложност. Съобразени са методически с програмата на Вяра Николова в курсовете ѝ по Четивна грамотност и есе, в които се обучават ученици от 6. и 7. клас, но биха могли да се използват и самостоятелно като част от подготовката за всеки изпит на прогимназиално и гимназиално ниво, в който има компонент Четене с разбиране. Решаването на тестовете от поредицата има и допълнителна добавена стойност за учениците: осезателно обогатяване на общата култура и разширяване на хоризонтите.


Пробни ипити за Американски колеж

Превърнете изпита в "поредната събота"
Осигуряват комплексна работа върху четирите компонента на изпитния и на житейския успех: знания, умения, стратегия, психика. За повече информация вижте в раздел Пробни изпити.
Известно е, че изпитният успех зависи не само от придобитите знания и умения, а и от още два много важни елемента: стратегия и психика. За да се погрижим и за тях, в УАЦ „Вярабел“ предлагаме възможност за явяване на Пробни изпити по формата на изпита за прием в Американския колеж.
Всички задачи с отворен отговор от изпитите по БЕЛ и математика за НВО, както и ученическите текстове (преразказ или есе) се проверяват от експерти /членове на комисията за НВО/ с голям опит в оценяване на изпитни работи.
Рецензиите и резултатите са винаги надежден ориентир за постиженията и затрудненията в подготовката.
Изпитите се провеждат в специална за нашите ученици електронна среда. Всяко записано дете получава право да влезе в системата и реално да преживее изпитната ситуация с всички нейни предизвикателства:
📝 Сменящи се един след друг раздели 📝
💯 задачи с формулировки и ниво на сложност като тези на действителните изпити 💯
⏲️ Лимитирано време ⏲️
🔥 дозирано ниво на стрес, към който е нужна адаптация 🔥
Важно: Щом ученикът веднъж отвори изпита, времето за него започва да тече и след уречения таймер (по 25 или 30 минути на раздел за Пробните изпити за АК и по 60 или 75 минути за модулите по БЕЛ и математика за НВО) изпитът се предава автоматично. Ако есето/ преразказът не е предаден/о. Ще получите подробни инструкции след записване за изпит.
Вярваме, че явяването на пробни изпити е отлична възможност за тренинг, за стимулиране на по-интензивен напредък и за прецизно проследяване на прогреса.

Записване

-
1. Може ли да запиша детето си на пробните изпити, без да посещава някой от курсовете за подготовка в УАЦ „Вярабел?Да, изпитите са достъпни за всички желаещи. Но имайте предвид, че някои от задачите в пробните изпити се преподават в при нас в последователност, различна от тази в училище.
-
2. Може ли да се запишем само за пробния изпит, без детето да присъства на обясненията след това (когато е предвидена такава услуга)?Да, но е възможно на пробния изпит детето да попадне на неизучаван до момента от него материал и евентуално да се стресира от ниския си резултат. Това може да се избегне, ако се включи в коментара и чуе решенията на задачите.
-
3. Може ли да се запишем само на коментар (когато е предвидена такава услуга), без детето да е участвало в пробния изпит?Да, в този случай се заплаща половината от таксата за пробния изпит + такса за коментар.
-
4. Може ли да получа задачите от пробния изпит?Не. В таксата за изпита не влиза тази услуга.
-
Къде мога да достъпя курса?Можете да достъпите всеки от нашите Електронни формати на vyarabel.eu След покупка ще получите имейл с данни за вход и инструкции. На видеото можете да видите къде да достъпите електронните курсове:
-
Припокрива ли се материалът по БЕЛ за АК и НВО?Има елементи на припокриване: правописът, пунктуацията и практическата граматика са необходими във всеки изпит. Четенето с разбиране е сериозно застъпено и в двата изпитни формата. Но оттук започват разминаванията. За НВО по БЕЛ са нужни задълбочени познания по езикознание и българска литература, както и умения за преразказване на непознат текст с дидактична задача. А за изпита в АК трябва да се овладеят реторически умения за писане на есе.
-
Необходимо ли е явяването на пробни изпити?Както е добре известно, успехът на всеки изпит зависи от 4 компонента: знания, умения, стратегия и психика. В специализираните академични курсове в УАЦ „Вярабел“ се овладяват необходимите знания и умения, поставя се акцент и върху стратегията чрез запознаване със спецификата на съответния изпитен формат и давене на указания как е най-целесъобразно да се разпредели времето. Но за психологическия тренинг и за прилагането на всички придобити знания, умения и стратегии е изключително важно учениците да се явяват редовно на пробни изпити. Ние предвиждаме решаване на пробни изпити по БЕЛ и математика за НВО и ДЗИ редовно за домашна работа, елементи от изпити обсъждаме в занятията и организираме ежеседмични пробни изпити за АК и ежемесечни изпити по БЕЛ и математика за НВО от м. януари.
-
Има ли възможност да се осигури подготовка за НВО и АК, без да се стига до свръх натоварване на ученика в 6. и 7. клас?Често учениците в 6. и 7. клас посещават при нас паралелно 4 курса: БЕЛ и математика за НВО, есе и състезателна математика за АК. Това е възможно и ефективно, тъй като срещите за всеки курс са по веднъж седмично. Децата са мотивирани, защото занятията са интересни, добре структурирани и не създават стрес и съпротива. Но сме предвидили и друг вариант за организация. Ако в семейството има ясно определено предпочитание – АК или елитна общинска гимназия, то тогава може да се избере комбинация от основни и интензивни курсове – така че да не се натрупват едновременно 4 курса през цялата година. Например, ако първото желание на кандидат-гимназиста е да учи в АК, то той може да бъде записан на Основните ни курсове по есе и състезателна математика за АК. И след като изпитът за АК мине (третата неделя на м. март), ученикът продължава да се обучава до средата на м. юни в Интензивни курсове по БЕЛ и/или математика за НВО. Възможна е и комбинацията на Основни курсове за НВО и Интензивни курсове за АК.
-
Каква е интензивността на работата в курсовете?Курсовете в УАЦ „Вярабел“ обикновено се организират веднъж седмично, тъй като вземаме предвид голямото седмично натоварване на учениците. Малка част от нашите курсове са с две срещи седмично. Сесиите са с продължителност от 2, 3 или 4 учебни часа – в зависимост от спецификата и хорариума конкретния курс.
-
Кога е най-подходящо да се започне обучение в курс за НВО по БЕЛ и математика?До голяма степен това зависи от качеството на преподаване в училище. Добре е да се има предвид, че според новата учебна програма някои от най-трудните за усвояване уроци и по двата предмета са разположени в 5. и 6. кл. И обикновено там се получават сериозни пропуски. Препоръчително е систематичната специализирана подготовка по БЕЛ и математика за НВО да започне в началото на 6. кл.
-
Кога е най-подходящо да се започне обучение в курс по БЕЛ и математика за АК?Подготовката за кандидатстване в АК е подготовка за успешно справяне с предизвикателствата на живота. Затова колкото по-рано тя започне, толкова по-добре. Разбира се, това може да стане по много и различни начини. На по-ранна възраст е достатъчно в семейна среда детето да бъде провокирано към размисъл по интересни теми чрез обсъждане на книга, филм или културно събитие. По-късно може да се включи в някои от инициативите на Школата по творческо мислене и писане: креативни работилници, летни академии, събития за вдъхновение и обогатяване на общата култура. От 6. кл. нататък е много ефективно и смислено участието в Курса по четивна грамотност и есе и по състезателна математика за АК. Вариантите за начало на тази систематична специализирана подготовка са: ✓ от нач. на 6 кл. ✓ от пролетта на 6. кл.(март - юни) ✓ от лятото след 6. кл. ✓ от нач. на 7. кл. ✓ от м. януари в 7. кл.
-
Досега не сме посещавали курсове при вас, но детето ни е с отличен успех /или детето ни се е подготвяло при Ваши колеги/, затова се интересуваме възможно ли е да го запишем не в група за начинаещи, а в средно ниво или в ниво за напреднали в Курса по четивна грамотност и есе?Курсът по четивна грамотност и есе е специфичен и материалът в него няма много общо с подготовката по БЕЛ за НВО. Не Ви съветвам да записвате детето си директно за по-високо ниво, защото така то ще изпусне най-важното - основата. Дори и дълго да се е готвило другаде по БЕЛ, най-добре е да започне този нов курс отначало, защото в Модул 1 се запознаваме със структурата и спецификата на есето като комуникативен жанр, работим по всяка една от структурните му части и навлизаме по най-смисления и градивен начин в материята. Курсът за начинаещи е чудесно планиран, има своята динамика и акценти и съм сигурна, че е най-добрият начин човек да се подготви. Всъщност другите две нива са предназначени за възпитаниците на УАЦ Вярабел, с които работим от миналата година. С тях знаем какво и как сме учили, докъде сме стигнали и предстои да надграждаме. Може би се притеснявате, че ако Вашето дете се справя отлично в училище, в нивото за начинаещи ще му е скучно или ще се забави неговият напредък. Но Ви уверявам, че това съвсем не е така, защото в този специфичен курс то ще учи съвсем нови за него неща. От финансова гл. т. - цената на основните курсовете по четивна грамотност и есе в 7 кл. е една и съща за всички нива, тъй като броят на часовете е един и същ във всеки от тях.
-
Как може да се подпомогне напредъкът в писането на есе?За съжаление, в задължителната програма по БЕЛ у нас липсва акцент върху изграждането на реторически умения. В 5. клас са предвидени 2 учебни часа за Отговор на житейски въпрос, а в учебниците по български език за 6 клас има тема: Отговор на научен въпрос. Но това е крайно недостатъчно. За да се напише красноречиво и убедително есе, са необходими много знания, умения и опитности, трябва да са налице също психологическа, философска и идейна зрялост, аналитично, критическо и креативно мислене. Ето защо има много възможности за подпомагане на напредъка в писането на есе и у дома. Четене и обсъждане на книги и статии, дискусии по разнообразни теми, организиране на културни мероприятия, пътешествия, общуване, споделяне на житейски опитности… - това са някои от нещата, с които може да се подкрепи начинаещият в писането на есета.
-
Каква е разликата между Основен курс по Четивна грамотност и есе, Школа по творческо мислене и писане, Практикум за писане на есе и Събитие за вдъхновение и обогатяване на общата култура?Това са 4 различни творчески формата, които съдействат по специфичен начин за развиването на креативността и ораторските способности на участниците, за обогатяването на общата им култура и за вдъхновението им да пишат с желание и страст. Работата в тях не се дублира, нито материалът се припокрива. Това прави възможно съчетаването им. Повече за тези формати можете да прочетете тук, в сайта ни, където сме поместили подробни описания за всеки курс.